Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Blog

Yazdır

GENÇLERDE ÖZGÜVEN

Aktif .

   Özgüveni yüksek olanlar mı başarılı olurlar yoksa başarılı olanların mı özgüveni yüksektir? Sınavlarda başarılı olma yolunda özgüven ne derece etkilidir? Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bu sözün ne anlama geldiğine bir bakalım isterseniz…
    Özgüven, kişinin kendisine ilişkin düşünceleri duyguları ve davranışları içerir. Küçük yaşlarda hayatımıza girer ve yaşantımızın her anında çevremizle olan ilişkilerimizi etkiler. Kişiliğimizin önemli yapı taşlarındandır. Diğer kişilik özelliklerimiz gibi kararında ve tutarlı bir özgüven her zaman için bizi ön planda tutar; başarılı olma yolunda bize güç verir. Peki aşırı özgüven de aynı şekilde insanı motive eder ve başarılı olma yolunda bize destek sağlar mı? Yoksa herşeyde olduğu gibi özgüveninde aşırısı zararlı mı?
 

  1960'lardan 1990'lara kadar ABD’de kabul gören yaygın görüş, özgüvenin öğrencilerin okul başarısında, arkadaşları ile kurdukları ilişkilerde ve ileriki yaşamlarında gösterecekleri başarılarda önemli bir etken olduğuydu. Bu nedenle öğrencilerin özgüvenini güçlendirmeye yönelik pek çok program başlatıldı. 1990’lardan itibaren yapılan araştırmalar ise öğrencilerin özgüvenini yükseltmenin okul başarılarına olumlu bir katkısı olmadığı gibi, olumsuz etki yapabileceğini gösterdi. (Baumeister, 2001)
    Öğrencilerde özgüven geliştirme çalışmalarının yanı sıra “özdenetim” konusunda da öğrencilerin desteklenmesi gerektiği görüşü benimsenmeye başlandı. Böylelikle olumsuz etkiler (aşırı özgüven, bencillik, sorumsuzluk vb.) yavaş yavaş yerini istendik davranışlara bırakmaya başladı.
    Dolayısıyla çocukluktan başlayarak üniversite hayatına kadar olan eğitim sürecinde özgüven ve özdenetim çalışmaları, gençlerin üniversite hayatında sorumluluk sahibi olması, durumlar karşısında kendi kararlarını verme olgunluğunu gösterebilmesi gibi olumlu özellikler kazanmasına destek sağlamış oldu.
    Evinden ayrılarak farklı şehirlerde aileden uzakta yaşamaya başlayan gençler için ne kadar önemli bir kişilik özelliği olduğunu anneler ve babalar daha iyi bilir sanırım. Size bir ipucu daha verelim; çocuklarının gelişiminde tutarlı davranan, özgüven gelişimiyle birlikte özdenetim gelişimine de önem veren ailelerin çocuklarından ayrıldıklarında diğer anne babalara oranla daha az kaygı, merak etme vb. durumların yaşandığı görülmüştür. Hem çocuğunuzun sağlığı hem de kendi sağlığınız için özgüven ve özdenetim konusunda bir uzmandan destek almayı unutmayın!
 

Özgüveninizi geliştirmek için:
- Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.
- Kendinizi kötülemeyin.
- Bağışlayın ve unutun.
- Pozitif ve destekleyici insanlarla birlikte olun.
- Sevdiğinizi işlere ve aktivitelere katılın.
- Kendinize karşı dürüst olun.
- Olumlu –pozitif konuşun.
- Geçmişteki hatalarınızdan dolayı kendinizi suçlamayın.
- Kişisel başarılarınızı listeleyin.
- Pozitif özelliklerinizi yazın.
 

Bonus William Hill
Bonus Ladbrokes
Premium Templates